John Marrs: U ime braka| by Book lover Monči 25/09/2024

John Marrs u psihološkome trileru ‘U ime braka’ na zanimljiv i pronicljiv način obrađuje tematiku vezanu uz distopijski prikaz budućnosti

 

 

Usvajanjem novog Zakona o braku koji parove potiče na vjenčanja, država je procvjetala.
Novovjenčanim parovima država jamči pravo na bolje zdravstveno osiguranje, ogromne porezne olakšice, mogućnost preseljenja u nova i moderna naselja…

S druge strane, upornim samcima namijenjena je kudikamo teža sudbina. Jer nitko i ništa nije važnije od države. Ali novi Zakon ne donosi samo pogodnosti. Sitnica na koju svaki netom vjenčani par ujedno pristaje jest da im se u dom instalira uređaj koji ih marljivo osluškuje i pazi da im je bračna zajednica na čvrstim temeljima.

Jer Vlada će učiniti sve što je u njezinoj moći da svi budu poštovani, voljeni i… poslušni. Četiri para na vlastitoj će koži osjetiti kako je to kad si lišen privatnosti i kad država ima uvid u svaki aspekt tvog života.

“U svakoga od njih zaljubio se iz različitih razloga, ali svi su oni imali nešto zajedničko – bili su posve nezainteresirani za Jeffreyja. Vjerojatno bi tako bilo i s Lucom, a srce može biti slomljeno samo određen broj puta, prije nego što ga se više ne da sastaviti.”

Hrvatskoj čitateljskoj publici John Marrs nije nepoznat; izdavačka kuća Fokus na hit prevela je dva njegova djela – Onaj pravi i Putnici – a ove godine Marrsova je kolekcija bogatija za još jedno djelo, psihološki triler U ime braka.

Najvažniji motiv djela je distopijski prikaz budućnosti, što čitatelja s obzirom na aktualne društvene (ne)prilike može i ne mora iznenaditi, no u svakome je slučaju ova tematika u djelu obrađena na frapantan način. S obzirom na zanimljivu i pronicljivu tematiku koja ostavlja mnogo prostora za razmišljanje, vjerujem da je ispoštovano i načelo originalnosti budući da dosad nisam naišla na djelo slične tematike.

“Roxi se još jednom, za kraj, nasmiješila kameri i na trenutak je gotovo povjerovala da se nema čega bojati. Ali ako je kamere ikada ponovno prestanu snimati, znala je da bi prestala postojati. Već je jednom bila takva osoba i mrzila je to. Uvijek će pronaći način da nastavi gorjeti na plamenu slave i ne ugasiti se kao obična osoba.”

Bilo je zanimljivo čitati o pogledu u blisku budućnost, učinku umjetne inteligencije na društvo, kompleksnim bračnim i obiteljskim odnosima, no posebno je zanimljivo bilo čitati i obratiti pozornost na ljudsku sebičnost i egocentričnost koja u ovome djelu posebno dominira. Detaljni opisi događaja i posebna posvećenost karakterizaciji likova dodatan su plus djelu koje je pisano iz nekoliko pripovjednih perspektiva.

Brojnost likova u djelu smatram malom zamjerkom: ispočetka je bilo teško upamtiti tko je tko, a prilikom čitanja mi svačija priča nije bila jednako zanimljiva. Unatoč tome, najviše me osvojila napeta radnja te zanimljiva i pomalo nelagodno atmosfera. Ne treba zanemariti ni nekoliko glavnih poruka koje proizlaze iz djela, prvenstveno kako valja obratiti pozornost na posljedice koje nastaju djelovanjem prisilnih društvenih normi, ali i biti svjestan opasnosti oslanjanja i pretjeranoga izlaganja modernim tehnologijama i društvenim mrežama.

Ocjena: 4,5/5

Recenziju možete pročitati i na linku 🙂

U ime braka

« Rebecca Yarros: Željezni plamen | by Bookworm Maja
Rebecca Yarros: Željezni plamen | by Učiteljica čita »